Youtube

Andreea RĂDUCAN

Andreea Raducan a inceput gimnastica la varsta de patru ani, in orasul Barlad, sub indrumarea antrenoarelor Veronica Ionascu si Alice Gheorghiu. Dupa castigarea a numeroase medalii pe plan national, in anul 1996, gimnasta a fost selectionata de catre Federatia romana de gimnastica, pentru a face parte din lotul national de junioare, care se antrena la Onesti. Desi era inca junioara, dupa aproximativ un an s-a alaturat echipei olimpice de senioare la Centrul Olimpic de la Deva, echipa antrenata de Mariana Bitang, Octavian Bellu si Lucian Sandu. Campionatele europene de junioare din anul 1998 de la Sankt Petersburg, Rusia, i-au adus gimnastei doua medalii de argint, una in concursul pe echipe si una in competitia pe aparate, la barna, iar o alta medalie de bronz, la sol.

andreea raducan

Anul 1999 a insemnat pentru Andreea Raducan un progres urias. A facut parte din echipa de gimnastica a Romaniei, la Campionatele Mondiale de la TianJin, China. La prima mare competitie la senioare, Andreea Raducan a cucerit medalia de aur in finala de la sol, aur in finala pe echipe, si o medalie de argint la barna.

Toate aceste rezultate si experienta acumulata au facut ca Andreea Raducan sa fie una dintre gimnastele de baza din echipa Romaniei la Jocurile Olimpice de la Sydney. Andreea a castigat medalia de aur pe echipe si s-a calificat in finalele individuale de sol, sarituri, dar si in finala de individual compus (impreuna cu Simona Amanar si Maria Olaru).

O situatie fara precedent la o competitie olimpica s-a petrecut in finala la individual compus, cand organizatorii au gresit inaltimea calului de la sarituri, fixandu-l cu cinci centimetri mai jos decat ar fi fost normal. A fost o greseala tehnica ce a afectat evolutiile gimnastelor si a dus la accidentari grave. Annika Reeder (Marea Britanie) s-a accidentat atat de tare, incat a fost nevoita sa abandoneze restul competitiei. Greseala a fost descoperita de australianca Allana Slater in timpul celei de-a treia rotatii. Concursul a fost reluat dupa ce oficialii au fixat aparatul la inaltimea corecta, iar gimnastele care au sarit in primele doua rotatii au avut posibilitatea de a-si reface exercitiul.

Desi Andreea Raducan a sarit inainte ca greseala sa fie corectata, a refuzat sa refaca saritura, si a continuat cu performante excelente la barna si sol. La sfarsitul competitiei de individual compus, primele trei locuri erau ocupate, in ordine, de Andreea, Simona Amanar si Maria Olaru.

Dupa terminarea concursului, Comitetul Olimpic International a anuntat ca Andreea Raducan a fost testata pozitiv cu pseudoefedrina, care era la vremea respectiva o substanta interzisa. in ciuda apelurilor inaintate de Comitetul Olimpic Roman si Federatia Romana de Gimnastica, decizia de a o descalifica pe gimnasta romanca a ramas finala. in aceste conditii, medalia de aur a fost acordata Simonei Amanar, Maria Olaru a primit medalia de argint, iar Liu Xuan (China) a primit medalia de bronz. Andreea Raducan a pastrat medaliile de la concursul pe echipe si de la sarituri (aur si argint).

Atat Andreea Raducan, cat si oficialii echipei romane de gimnastica au sustinut tot timpul nevinovatia gimnastei. Doctorul echipei a fost gasit vinovat de neglijenta, pentru ca i-a administrat sportivei un medicament pentru raceala si gripa, care contine o substanta interzisa; drept urmare a fost suspendat pana la Jocurile Olimpice de la Beijing, din 2008.

Gimnastele romance au declarat deschis ca medalia de aur la individual compus apartine de drept Andreei. Dupa anuntarea deciziei de descalificare, atat Simona Amanar, cat si Maria Olaru au spus ca intentioneaza sa refuze medaliile noi in semn de protest; hotararea finala a fost insa sa accepte noul clasament, cu scopul de a imbunatati clasificarea intregii delegatii romane. Simona Amanar a spus despre medalia de aur: „Nu am castigat-o eu. A fost castigata de Andreea, si ii apartine Andreei”.
Decizia de descalificare a Andreei Raducan a fost atacata la Curtea de Arbitraj pentru Sport in toamna anului 2000. Desi a admis faptul ca performantele gimnastei romance nu au fost influentate de medicamentul luat, comisia de arbitraj a refuzat sa anuleze hotararea Comitetului Olimpic International.

Andreea a pierdut acest titlu olimpic in finala de individual compus, insa a castigat simpatia neconditionata a milioane de oameni din intreaga lume, in urma acelei decizii nedrepte, de la Sydney. A gasit puterea de a se intoarce in sala de antrenament, reluand pregatirea cu lotul national la Centrul Olimpic de la Deva. Anul 2001 a insemnat pentru Andreea Raducan, marea revansa. Campionatele mondiale de la Gent, din toamna acelui an, i-au adus sportivei trei medalii de aur in finalele de la barna, sol si finala pe echipe. Dar si doua medalii de bronz in finalele de individual compus si sarituri.

Si-a incheiat cariera de gimnasta in anul 2002, dupa campionatele mondiale de la Debrecen, Ungaria.

A participat impreuna cu echipa televiziunii romane la Jocurile Olimpice de la Atena 2004, in calitate de reporter si commentator pentru concursurile de gimnastica. A derulat numeroase proiecte de televiziune, cu scopul de a promova sportul, in emisiuni ca: “Arena”, “Cum se face un campion?”, “invingatori pentru Romania”, etc. in prezent deruleaza un program de promovare a gimnasticii, care include participarea gimnastelor din lotul national.

Din anul 2006, lucreaza la Fundatia Olimpica Romana, unde promoveaza importanta miscarii si a sportului, si se implica in sustinerea proiectelor caritabile pentru fosti campioni care astazi se confrunta cu situatii delicate.

Exprienta pe care a acumulat-o in ambele domenii sport si jurnalism, ii foloseste din plin la pregatirea tezei de doctorat, la care lucreaza in prezent, la Univestitatea de Educatie Fizica si Sport, Bucuresti.

În anul 2010 si-a lansat cartea autobiografica “Reversul medaliei”.